Koutek zdravého životního stylu
Poradenství v koutcích

Poradenství v koutcích

Mnohé lékárny se zřízenými Koutky vám mohou nabídnout odbornou konzultaci, tzv. lékové poradenství. Většina lékáren má pro tuto službu zřízenou konzultační místnost, připomínající ordinaci u lékaře, jinde je pro ni vyhraněn oddělený prostor. Na konzultace se můžete objednat po osobním kontaktu s lékárníkem při výdeji vašich léků nebo telefonicky.

Na úvod konzultace vám lékárník položí několik otázek tykajících se vašeho zdravotního stavu, životního stylu a zejména lékového profilu. Na konzultaci si proto prosím nikdy nezapomeňte vzít seznam všech užívaných léků a doplňků stravy, zároveň informace o jejich síle a dávkování (např. Agen 5 mg, 1-0-0; Maxicor 500 mg 1-1-1), pouze tak bude mít farmaceut možnost posoudit a vyhodnotit všechna možná rizika a úskalí farmakoterapie i potenciální lékové chyby. Lékárník je ve svém oboru nenahraditelný odborník na léčiva, který kontroluje všechny Vám předepsané léky od nejrůznějších lékařů – praktiků i odborníků/specialistů.

Správné užívání léčiv, samoléčba méně závažných chorob (této léčbě nepředchází návštěva u lékaře), poradenství při odvykání kouření, při snižování hmotnosti a léčbě obezity, dále prevence nemocí a podpora Vašeho zdraví, jaká léčiva jsou vhodná a bezpečná pro těhotné či kojící ženy a seniory. To vše a mnohem více jsou základní témata vyhledávaná pacienty.

Lékárník vám může pomoci pochopit nemoc jako takovou, vysvětlit její vhodnou léčbu, informovat vás o nejmodernějších léčivech a jejich účincích. Může vás informovat o správném způsobu měření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi, upozorní Vás vždy na základní nefarmakologická a režimová opatření, tedy nepostradatelnou součást terapie většiny chorob.

Chcete-li vědět:

  • Jak správně užívat léčiva?
  • Jakým způsobem léky účinkují?
  • Jaké mají vedlejší účinky a jak jim lze předcházet?
  • Jaký odstup musíte při užívání léků dodržet od stravy?
  • Proč musíte užívat tolik léčiv najednou? Zda se mohou kombinovat?
  • Jak používat injekce, inhalační přípravky, léčivé náplasti, gely atd.?
  • Jak dlouho máte užívat léčiva, v jakých dávkovacích schématech?

obraťte se na lékárníka, který vám rád poradí.

Více na internetových stránkách lékáren, zdravotnických zařízeních a dalších odborných pracovištích.

Rekondiční centra

Chcete dělat něco pro své zdraví pod dohledem lékařů, výživových poradců a nutričních terapeutů? Seznamte se s rekondičními centry.
Více na www.vstj.cz.

Chci zřídit koutek

Chcete provozovat koutek zdravého životního stylu?
Vyplňte kontaktní formulář.

Obesity NEWS - noviny pro prevenci a léčbu obezity